Mydło to unikalne połączenie tradycji, nauki i rzemiosła. W swojej prostocie skrywa tajemnice starożytnych cywilizacji i rewolucji przemysłowych. Odkryjmy historię mydła, produktu, który zmienił codzienne rytuały i wyznaczył standardy higieny, które obowiązują do dziś.
Spis treści:
- Kto wynalazł mydło?
- Mydło w starożytnym Rzymie
- Historia mydła na Bliskim Wschodzie
- Mydło w czasach średniowiecza
- Wpływ rewolucji przemysłowej na mydlarstwo
- Mydłomania, czyli o historii mydła w płynie
Kto wynalazł mydło?
Najstarsze doniesienia na temat tego kto wynalazł mydło i przepisu na nie pochodzą z Babilonii z ok. 2 800 r. p.n.e. To właśnie Babilończyków uznaje się za prekursorów tego środka higieny. Aczkolwiek najprawdopodobniej używali go przede wszystkim do prania ubrań. Według nich w mydle koniecznie musiały się znaleźć:
- woda,
- alkalia,
- olejek kasjowy z niedojrzałych owoców cynamonowca wonnego.
Kompozycja ta uległa zmianie w czasie rządów Nabonida, władcy państwa nowobabilońskiego. Nowy przepis na mydło zawierał popiół, olejek cyprysowy i olej z nasion sezamu.
Starożytni Egipcjanie opracowali własną recepturę na mydło. Chętnie używali mieszaniny tłuszczów zwierzęcych i roślinnych oraz soli alkalicznych.
W Lewancie zaś (na obszarze dzisiejszej Syrii, Jordanii, Libanu i Izraela) wytwarzano mydło z oliwy. W czasie kilkudniowego gotowania do tłuszczu dodawano popioły alkaliczne, tlenek wapnia i zioła. Połączone składniki pozostawiano do ostygnięcia i stężenia. Otrzymane mydło cięto na mniejsze kawałki.
Mydło w starożytnym Rzymie
Pierwszą wzmiankę o mydle można znaleźć w Historii naturalnej Pilniusza Starszego. Podał on przepis na środek, który był wykorzystywany nie do mycia, lecz do układania włosów. Według Pilniusza Rzymianie od mydła woleli wmasowywanie olejku w skórę i zeskrobywanie go z zalegającym brudem. Natomiast mydło preferowali Galowie, którzy wytwarzali je z tłuszczu zwierzęcego.
Historia mydła na Bliskim Wschodzie
Historia mydła rozgrywała się także na Bliskim Wschodzie. Przepis na nie opracował Muhammad ibn Zakariya al-Razi. Syryjskie mydło produkowano z oliwy, alkaliów i wapna. Głównym ośrodkiem mydlarskim było Aleppo. Z czasem produkcję uprzemysłowiono, a wyrób ulepszono. W wiekach średnich to właśnie z Lewantu importowano mydło do Europy.
Mydło w czasach średniowiecza
Na starym kontynencie też znano i produkowano mydło. Początkowo robiono to z tłuszczów zwierzęcych. Jednak mydło europejskie nie zachęcało do mycia – a to za sprawą zapachu tłuszczy zwierzęcych. Inaczej było z importowanym mydłem arabskim, które zawierało oleje roślinne.
Wpływ rewolucji przemysłowej na mydlarstwo
Zapoczątkowana w XVIII wieku rewolucja przemysłowa wpłynęła na produkcję mydła. W tym czasie zaszedł szereg zmian, które najlepiej zobrazuje linia czasu:
- 1780 r. – James Keir otwiera zakłady do produkcji alkaliów. Wkrótce po tych otwiera wytwórnię mydła.
- 1790 r. – Nicolas Leblanc odkrywa, jak wytworzyć alkalia ze zwykłej soli.
- 1807 r. – Andrew Pears wytwarza przezroczyste mydło.
- 1886 r. – William Hesketh Lever otwiera firmę mydlarską, która staje się światowym koncernem produkującym środki higieny osobistej. To właśnie jego mydła jako pierwsze doczekały się kampanii reklamowych.
Mydłomania, czyli o historii mydła w płynie
Rewolucją było rozpoczęcie produkcji płynnego mydła. W 1865 r. William Shepphard opatentował jego nową wersję, która stała się powszechna w miejscach publicznych, z czasem wkraczając do domów. W 1898 r. opracowano mydło na bazie oleju palmowego i oliwy.
Dzisiaj mydło jest produkowane na szeroką skalę – rzadziej w manufakturach – i jest podstawowym artykułem higieny. Na rynku dostępne są produkty, które nie tylko skutecznie domywają, ale także fascynują zapachem. My szczególnie polecamy mydło w kostce naturalne — z korzyścią dla Ciebie i środowiska.